برای کسانی که در اوایل راه پرپیچ و خم آشپزی هستند و برنج را به مقدار کم مثلا حدود ۲ – ۳ پیمانه درست میکنند، بارها پیش آمده که با مشکل سفت شدن ته دیگ مواجه میشوند .
بروز این مشکل معمولا به این دلیل است که برای نرم شدن ته دیگ نیاز به آب و روغنی بیشتر از حدی است که برای ۲ – ۳  پیمانه برنج استفاده میشود و مدت زمان دم کشیدن برنج معمولا در این زمان کم است و این دو دلیل باعث سفت شدن ته دیگ میشوند . ( البته در صورتی که ته دیگ نان باشد نه سیب زمینی یا سایر ته دیگ ها ..)
برای جلوگیری از بروز این مشکل نیازی نیست که برنج را بیشتر از حد نیاز تهیه کنید یا آب و روغن بیشتری به خورد برنج بدهید ! کافی است وقتی برنج دم کشید و دیدید که ته دیگ آن سفت شده است، دو تا سه قاشق غذا خوری آب جوش را با نصف قاشق غذا خوری روغن مخلوط کنید، درب قابلمه را بردارید و محلول آب و روغن رقیق را به آرامی دور برنج بریزید . دسته های قابلمه را بگیرید و قابلمه را به آرامی تکان دهید تا محلول به تمام سطح کف قابلمه برسد.
بعد حرارت زیر قابلمه را خاموش کنید و درب قابلمه را ببندید و به مدت ۳-۵ دقیقه صبر کنید تا ته دیگ نرم شود.

در انتهای کار، قبل از کشیدن پلو داخل دیس، قسمتی از ته دیگ را به آرامی بلند کنید، اگر هنوز کاملا برشته و خوشرنگ نشده بود، چند دقیقه کوتاه، حرارت را کمی بالا ببرید تا ته دیگ کاملا برشته شود . فقط توجه داشته باشید که به اندازه کافی روغن کف قابله باشد که ته دیگ نسوزد یا رنگ آن تیره نشود .

قبل از ریختن برنج آبکش شده روی ته دیگ نیز به این نکات توجه کنید :
اول مقداری روغن کف قابلمه بریزید و بعد نان را روی روغن قرار دهید، چند ثانیه صبر کنید تا سطح نان به روغن آغشته شود، بعد نان را برگردانید تا هر دوروی نان روغنی شود . این عمل هم باعث نرم شدن ته دیگه در انتهای کار خواهد شد و هم باعث میشود که پلو به نان نچسبد . هنگام برگرداندن نان اگر احساس کردید روغن کف قابلمه اندازه نیست، کمی دیگر روغن کف قابلمه بریزید .
بهتر است مقدار خیلی کمی زعفران آب شده نیز همراه روغن کف قابلمه بریزید تا ته دیگ خوش رنگ تر شود.
بعد از ریختن برنج آبکش شده روی نان، برنج ها را به سمت وسط قابلمه جمع کنید تا در اثر تماس به دیواره های قابلمه و حرارت هنگام طبخ، به دیواره ها و نان ته دیگ نچسبند و سفت نشوند .
بعد از جمع کردن برنج به سمت وسط قابلمه، با ته کفگیر روی چند قسمت از برنج حفره هایی به ارتفاع کل برنج ایجاد کنید تا بخار حاصله به راحتی خارج شود . این کار هم باعث میشود پلو در انتها خمیر نشود و هم باعث میشود پلو بهتر و سریع تر دم بکشد و به ته دیگ نچسبد .

۹ ناخنک

  1. سلام خیلی خوشحال شدم که وب لاک جدید رودیدم من با وب لاگ قدیم شما آشنا بودم وقتی بسته شدم خیلی ناراحت شدم
    امیدوارم همیشه شاد و سلامت و پراز غذاهای رنگارنگ باشه سپاس فراوان

    ۲۴ - آذر - ۱۳۹۲

ناخنک بزن

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

نوشته‌های تازه

تبلیغات

مترجم

آمار

مطبخ خاله خانم را محبوب کنید :