مواد لازم :

گوجه سبز رسیده و سالم ……………………  ۱ کیلو گرم

شکر……………………………………………… ۲۵۰ گرم

آب جوش ………………………………………..  ۶ لیوان

آب یخ ……………………………………………. ۲ لیوان

آبلیمو ……………………………………………. ۲ قاشق غذا خوری

 

 

طرز تهیه:

 

چوب و برگ گوجه سبز ها را بگیرید و گوجه ها را با آب سرد کاملا بشوئید . بعد با یک خلال دندان قسمتهای مختلفی از سطح هر گوجه سبز را خلال بزنید و کنار بگذارید.

شکر را در آب جوش حل کنید و کاملا هم بزنید تا شکر و آب با هم مخلوط شوند. مخلوط را در یک قابلمه لعابی بریزید و روی حرارت متوسط اجاق گاز قرار دهید. مرتب مخلوط را هم بزنید تا آب کاملا داغ شود . قبل از به جوش آمدن مخلوط آب و شکر ، گوجه سبزها را داخل قابلمه بریزید و صبر کنید تا با حرارت زیاد آب دوباره بجوشد و مخلوط شروع به کف کردن کند.

بعد از جوشیدن مخلوط ، کف روی آن را بگیرید و حرارت زیر آن را ملایم کنید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا گوجه ها داخل مخلوط با حرارت ملایم و درب باز ، بپزند . بعد از ۱۰ دقیقه آبلیمو را به کمپوت اضافه کنید و کمپوت را هم بزنید . چند دقیقه صبر کنید تا کمپوت کمی سرد شود و بعد دوباره زیر قابلمه را روشن کنید و حرارت را بالا ببرید تا آب کاملا بجوشد.

وقتی آب جوشید، آب یخ ( آب خیلی سرد ) را به مخلوط اضافه کنید و بعد از ۵ دقیقه حرارت زیر کمپوت را خاموش کنید و صبر کنید تا کمپوت کاملا سرد شود و بعد آنرا در شیشه در دار تمیز و کاملا خشک بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

 

نکته:

خلال زدن گوجه ها به این دلیل است که زمان پخت را کوتاه کنیم تا گوجه ها له نشوند و ظاهر کمپوت حفظ شود.

همین مقدار شکر کافی است تا طعم کمپوت تقریبا ترش و شیرین شود . ولی اگر مایل بودید که طعم کمپوت شیرین و ترش باشد (یعنی مزه شیرینی بیشتر باشد) مقدار شکر را تا ۱۰۰ گرم دیگر افزایش دهید.

دقت کنید که زمان اضافه کردن گوجه سبز به مخلوط آب و شکر ، قبل از جوشیدن آب باشد . ( تقریبا در دمای ۹۰ درجه ) در غیر اینصورت زمان پختن کمپوت از حد مجاز بیشتر میشود و گوجه ها له میشوند ولی مغز آنها خام میماند و احتمال کپک زدن کمپوت بالا میرود .

اضافه کردن آب یخ به صورتی که ذکر شد برای بالا بردن ماندگاری کمپوت و البته حفظ ظاهر و رنگ گوجه سبز ها است به دلیل اینکه گوجه سبز بسیار زود داخل کمپوت له میشود و ظاهر و رنگ ناخوش آیندی به کمپوت میدهد. با این روش میتوانید از این موضوع جلوگیری کنید و ماندگاری کمپوت نیز تا دوبرابر بیشتر میشود.

استفاده از آبلیمو برای جلوگیری از کپک زدن کمپوت است.

ماندگاری این کمپوت در صورتیکه صبر کنید تا کمپوت کاملا سرد شود و شیشه مورد استفاده نیز کاملا تمیز و خشک باشد و کمپوت را در شیشه در بسته در یخچال نگهداری کنید، بین ۳- ۴ ماه است.

از این کمپوت میتوانید علاوه بر سرو به صورت معمول، جهت تزئین انواع کیک، بستنی و ژله نیز استفاده کنید.

در ضمن کمپوت کردن میوه ها بهترین راه نگهداری آنها برای مدتی طولانی است و بهتر است برای تهیه کمپوت و مربا ها (بر خلاف آنچه مرسوم است) از میوه های کاملا سالم و بدون لک استفاده کنید.

 

 

ناخنک بزن

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

نوشته‌های تازه

تبلیغات

مترجم

آمار

مطبخ خاله خانم را محبوب کنید :